נשים למען אסירות פוליטיות (נלא"פ)


דף מידע - ספטמבר 2011

כיום יש 33 אסירות פוליטיות בבתי הכלא הישראלים: 17 בכלא השרון (תל מונד) ו-16 בכלא דמון (על הר הכרמל).

כלא השרון (תל מונד)

התנאים בתאים

חם מאוד. אין מיזוג אויר והרבה מאווררים מקולקלים. בעבר היתה לאסירות אפשרות לקנות מאוררים בקנטינה מחשבונן הפרטי, אבל כעת רשויות הכלא מונעות מהן לקנות מאווררים חדשים. רשויות הכלא גם סרבו לבקשתן לקנות צידניות קלקר על מנת שיהיו להן מים קרים בתאים, בחום הבלתי נסבל בקיץ בכלא.

עונשים

אחלאם אלתמימי , מרמאללה, נעצרה ב-14 בספטמבר 2001. ב-30 בספטמבר, בעיד אלפיטר (חג שחל בתום חודש הרמדאן) היא נשאה את דרשת החג בשעת התפילה. רשויות הכלא טענו שהדרשה היא הסטה והעבירו אותה לתא בידוד למשך יומיים. רשויות הכלא הענישו גם את שאר האסירות ואסרו עליהן לצאת מהתאים במשך 48 שעות. גם לסוהא אבו מנשאר שתינוקה היה איתה בכלא הם לא איפשרו לצאת עם התינוק.

טיפול רפואי

ופאא אל ביס, ממחנה הפליטים ג'בליה שברצועת עזה, נעצרה ב-20 ביוני 2005. היא עברה ניתוח באצבע היד. עו"ד של "נשים למען אסירות פוליטיות", תגריד ג'השאן, ביקרה אותה אחרי שחזרה מבית החולים. וופא אמרה שהיא צריכה לקבל טיפול פיזיותרפי ואינה מקבלת את הטיפול הדרוש. זהו הניתוח השני באצבע היד. גם אחרי הניתוח הראשון היא לא קיבלה טיפול פיזיותרפי, שהיה דרוש, ויתכן שזו הסיבה שנאלצה לעבור ניתוח נוסף.

חיפושים

לאחרונה, במהלך חיפושים בתאים הסוהרים החרימו אתה כל רשימות הטלפונים של האסירות (טלפונים של משפחה, עו"ד וכו'). הסוהרים אמרו שהם לא יחזירו רשימות אלה כי לאסירות אסור להחזיק ברשותן רשימת טלפונים.

ביקורי עו"ד

רשויות הכלא אוסרות על האסירות הפוליטיות לקחת איתן עט ונייר לפגישה עם עו"ד.

נשים במעצר מינהלי

הנאא שלבי, מבורקין שבאיזור ג'נין, עצירה מינהלית, נעצרה ב-14 בספטמבר 2009. ביולי 2011 הרשויות הישראליות האריכו את מעצרה, בארבעה חודשים נוספים. באוגוסט, לאחר שהגישה עתירה נגד המעצר הוא קוצר לשלושה חודשים.

עליאא אלג'עברי, מחברון, עצירה מינהלית, נעצרה ב-15 בפברואר 2011. הרשויות הישראליות האריכו את מעצרה, בשלושה חודשים נוספים.

אסירות שהועברו לכלא השרון (תל מונד)

מרים אלטראבין, מיריחו, נעצרה ב-25 בינואר 2005. ב-30 באוגוסט 2011 הועברה לכלא השרון אחרי שהוחזקה כחצי שנה בפרדה בכלא נווה תרצה (רמלה).

ראמיה אבו סמרה, בת 31, מיטא שבאיזור חברון, נעצרה ב-16 בדצמבר 2010. ב-12 בספטמבר 2011 היא הועברה מכלא דמון לכלא השרון.

אסירות משוחררות

סוהא אבו מנשאר, בת 22 מחברון, אם לתינוק בן שנה אשר היה איתה בכלא. היא נעצרה ב-14 באוגוסט 2011, נשפטה בבית משפט צבאי ל-30 ימי מאסר בפועל ו-25000 ₪ קנס. שוחררה ב-13 בספטמבר 2011.

כלא דמון (כל הר הכרמל)

חיפושים

רשויות הכלא עורכות חיפושים בשעות הלילה, בערך פעם בשבוע. לאחרונה בעת החיפושים רשויות הכלא החרימו ספרים מהאסירות הפוליטיות. בעבר ספרים אלה הוכנסו לכלא אחרי שרשויות הכלא בדקו אותם ואישרו את העברתם לאסירות, למרות זאת בעת החיפוש הם הוחרמו.

טיפול רפואי

בספטמבר במשך כשבועיים לא היה כלל רופא/ה בכלא.

עבודות יד

רשויות הכלא עדיין מונעים את העברתם של חומרים לעבודות יד שהצלב האדום הביא לאסירות לפני מספר חודשים.

נשים במעצר מינהלי

לינאן אבו גולמה, עצירה מינהלית, מבית פוריק שבאיזור שכם, נעצרה ב-15 ביולי 2010. באוגוסט 2011 היא הובאה לדיון בבית משפט צבאי. בדרך לבית המשפט ובחזרה היא הוחזקה ארבעה ימים בכלא נווה תרצה באגף של אסירות פליליות בתא הפרדה בתנאים קשים: תא קטן מאוד בלי חלון, יחס הסוהרות היה גרוע, הן גם לא הרשו לה להשתמש בדברים אישיים שהביאה מכלא דמון כמו: סדינים ושמפו.

משפטים

סומוד קראג'ה, בת 23 מסאפא שבאיזור רמאללה, נעצרה ב-25 באוקטובר 2009. ב-16 באוגוסט בית משפט צבאי דן אותה ל-20 שנות מאסר .

העמוד הראשי