נשים למען אסירות פוליטיות (נלא"פ)


דף מידע - ספטמבר 2010

כיום יש 37 אסירות פוליטיות בבתי הכלא הישראלים: 22 בכלא השרון (תל מונד) ו-15 בכלא דמון (על הר הכרמל).

כלא השרון

התנאים בתאים
התנאים בתאים קשים מאוד: חם מאוד, הרבה מקקים וריח רע שמגיע מצינורות הביוב.

הדרך מהכלא לבית המשפט
עו"ד שירין אלעיסאוי, בת 30, מירושלים, נעצרה ב-21 באפריל 2010. בדרך לדיון בבית משפט ב-5 ביולי 2010 הוכתה וסבלה מיחס קשה ומשפיל: רשויות הכלא הסיעו אותה במכונית בלי מחיצה ביחד עם אסירות פליליות שעוינות את האסירות הפוליטיות והיא הוכתה ע"י אחת מהן, האסירות הפליליות עישנו במכונית הסגורה, כל הדרך היתה אזוקה בצורה הדוקה מידי ומכאיבה. אחרידיון בבית משפט היא הובאה לכלא נוה תרצה (רמלה) שם סוהרת מיחידת נחשון דחפה אותה בפרעות וידה נפגעה. אחר כך הוכנסה למשך שש שעות לחדר המתנה בו אין מיטה או כל אפשרות לנוח.

נשים במעצר מינהלי

מונתהא אלטויל, בת 44, מאלבירה, עצירה מינהלית, נעצרה ב-8 בפברואר 2010. ב-8 באוגוסט 2010 הרשויות הישראליות האריכו את מעצרה המינהלי בארבעה חודשים. בית המשפט הפחית את תקופת המעצר לשלושה חודשים.

הנאא אלשלבי, מבורקין שבאיזור גנין, עצירה מינהלית, נעצרה ב-14 בספטמבר 2009. בבפטמבר 2010 הרשויות הישראליות האריכו את מעצרה המינהלי בשישה חודשים.

עצירות מינהליות חדשות

לינאן אבו גולמה, עצירה מינהלית, מבית פוריק שבאיזור שכם, אסירה לשעבר שהיתה בין המשוחררות תמורת קלטת הוידאו של גלעד שליט. היא נעצרה שוב ע"י כוחות הכיבוש הישראלים ב-15 ביולי 2010, כאשר היתה בבית אחותה בבורקין. החיילים פלשו לבית בלילה בצעקות ודפיקות חזקות על הדלת. הם אילצו את כל בני המשפחה לשבת בחדר אחד, עצרו שלושה מהם ואחר כך עצרו שלושה בני משפחה נוספים ממקומות אחרים. תחילה עצרו את לינאן ואחר כך את אחותה תגריד כך שלינאן לא ידעה שגם אחותה נעצרה. היא הובאה לבית המעצר בפתח תקוה. הרשויות הישראליות מנעו ממנה להיפגש עם עו"ד במשך 18 ימים בהם היא הוחזקה בבידוד מוחלט.
אירגון אדמיר (אירגון לתמיכה באסירים ובאסירות ולמען זכויות אדם מרכזו ברמאללה) הגיש עתירה לבית המשפט העליון נגד צו איסור פגישה עם עו"ד. הצו הסתיים ב-2 באוגוסט בחצות והחל מ-3 באוגוסט 2010 ניתן ללינאן להיפגש עם עו"ד.
היא עברה חקירות אינטנסיביות במשך שעות ארוכות, במרבית הימים במשך 20 שעות ללא הפסקה כאשר רוב הזמן ידיה היו קשורות מאחורי הכסא. החוקרים איימו עליה במעצר בני משפחה נוספים ושהחקירות והמעצר ימשכו זמן רב. היא הוחזקה בתנאים קשים: תא קטן בלי חלונות בו דלק אור צהוב במשך 24 שעות ביממה.
ב-24 באוגוסט 2010 הרשויות הישראליות הוציאו נגדה צו מעצר מינהלי. ב-28 באוגוסט העבירו אותה לכלא השרון לתא הפרדה באגף של אסירות פליליות (אגף 2). עו"ד של "נשים למען אסירות פוליטיות", תגריד ג'השאן, שלחה מכתב לרשויות הכלא בו בקשה להוציא אותה מההפרדה ולהעבירה לאגף של אסירות פוליטיות.

קיפאח קטש, בת 37 מאלבירה, סטודנטית לעבודה סוציאלית באוניברסיטה הפתוחה בגדה המערבית, נעצרה ב-1 באוגוסט 2010 והובאה לבית המעצר במגרש הרוסים (מוסקוביה, ירושלים). אחרי יומיים, הרשויות הישראליות הוציאו נגדה צו מעצר מינהלי לארבעה חודשים והיא הועברה לכלא השרון. היא סובלת ממחלה כרונית אשר לפעמים גורמת לה כאבים חזקים.

מיכשולים בביקורי עו"ד

מזה חודשיים, בכל ביקור, העו"ד של "נשים למען אסירות פוליטיות" צריכה להמתין זמן רב בחדר הביקורים עד שרשויות הכלא מביאות אסירה לפגישה. לאחרונה זמן ההמתנה גדל ועליה להמתין כשעה. היא שלחה מכתב מחאה לרשויות הכלא.

אירנה סראחנה, ממחנה הפליטים דהיישה שבאיזור בית לחם, נעצרה ב-23 במאי 2002. במאי 2010 היא הכינה רשימה של דברים אשר רצתה להגיד לעו"ד. בזמן הביקור בעת שהקריאה לעו"ד מתוך הרשימה, רשויות הכלא הפסיקו את הביקור ואמרו שהיא והעו"ד עברו על חוקי הכלא. במשפט משמעתי שעשו לאירנה היא קיבלה אזהרה.

רימא דראגמה, מטובס שבאיזור ג'נין, נעצרה ב-28 ביולי 2005. בעת יציאתה לביקור עו"ד, היה בכיסה פתק בו דברים שרצתה להגיד לעו"ד. לפני שהסוהרות ערכו חיפוש על גופה היא הוציאה את הפתק וקרעה אותו. רשויות הכלא הפסיקו את ביקור העו"ד. במשפט משמעתי שעשו לרימה היא נענשה בקנס של 150 ₪, מניעת פגישה עם אחיה שגם הוא אסיר פוליטי ושבעה ימי בידוד על תנאי.

טיפול רפואי
עמותת יוסף אלצדיק (עמותה לתמיכה באסירים ובאסירות) שלחה רופאי שיניים פרטיים אשר טיפלו במספר אסירות פוליטיות.

אסירות חדשות

תגריד אבו גולמה, בת 27 מבית פוריק שבאיזור שכם, נעצרה ב-15 ביולי 2010. היא הובאה לבית המעצר בפתח תקוה, שם הוחזקה בתנאים קשים ועברה חקירות. אחרי כחודש היא הועברה לכלא השרון לתא הפרדה באגף של אסירות פליליות (אגף 2). גם שם היא הוחזקה בתנאים קשים: לבד, בלי עיתונים או ספרים ורשויות הכלא לא הוציאו אותה ל"טיול" בחצר הכלא. ב-24 באוגוסט 2010 עו"ד של "נשים למען אסירות פוליטיות" ביקרה אותה ועזרה לה לפנות לרשויות הכלא בבקשה להוציאה מההפרדה ולהעבירה לאגף של אסירות פוליטיות. אחרי יומיים הוא הוצאה מההפרדה והועברה לאגף עם אסירות פוליטיות אחרות.

סברין משעל, בת 19 מירושלים, נעצרה ב-25 ביוני 2010 במחסום צבאי ישראלי והובאה לבית המעצר במגרש הרוסים (מוסקוביה, ירושלים). אחרי כשבועיים הועברה לתא הפרדה באגף של אסירות פליליות בכלא נוה תרצה (רמלה) ואחרי 12 ימים הועברה לכלא השרון (תל מונד).

אסירות משוחררות
רג'אא אלגול,
היתה עצירה מינהלית, בת 39 מחנה הפליטים ג'נין, נעצרה ב-31 במרץ 2009 ושוחררה ב-8 בספטמבר 2010.

כלא דמון (על הר הכרמל)

ביקורי משפחות

עאישה עביאת, מבית לחם, נעצרה ב-14 באוגוסט 2009. באופן קבוע הרשויות הישראליות מונעות מכל בני משפחת מלבקרה. באוגוסט 2010 הוריה קיבלו אישור ביקור חד פעמי. בדרך לביקור במחסום ישראלי החיילים לקחו את האישור של אביה ואילצו אותו לחזור.

פאטן אלסעדי, ממחנה הפליטים ג'נין, נעצרה ב-8 במאי 2008. כאשר אימה היתה בדרכה לביקור משפחות, חיילים ישראלים קרעו את אישור הביקור שהיה ברשותה, אמרו לה שהיא מנועה מלבקר בכלא ואילצו אותה לחזור..

עתירת עצירה
אמנה מונא,
מירושלים, נעצרה ב-19 בינואר 2001. היא ביקשה לקבל טיפול פיזיותרפי לבעיות גב מהן היא סובלת. רשויות הכלא היתנו את הטיפול בהעברת לתא הפרדה באגף אסירות פליליות בכלא נוה תרצה (רמלה). היא הגישה עתירה לבית משפט בה בקשה לקבל את הטיפול ולהישאר בכלא דמון. ב-6 בספטמבר 2010 העתירה נדחתה בבית המשפט המחוזי בחיפה.

טיפול רפואי
סועאד נזאל,
בת 24, מקלקיליה, נעצרה ב-23 אוגוסט 2009. למרות שמזה יותר משנה היא סובלת מבעיות בלסת, רשויות הכלא עדיין לא הגישו לה כל טיפול רפואי.

בית המעצר בפתח תקוה

אסירות משוחררות

רואן תואבתה,
אסירה לשעבר, בת 24 מירושלים, סטודנטית למשפטים אשר לומדת בסוריה. בדרכה חזרה לחופשת הקיץ נעצרה בירדן ע"י הרשויות הירדניות למשך שבוע ונחקרה על מאסרה בכלא הישראלי. אחרי שהגיע לביתה ב-9 באוגוסט נעצרה ע"י כוחות הכיבוש הישראלים בשעת לילה ב-9 באוגוסט 2010 והובאה לבית המעצר בפתח תיקוה. הרשויות הישראליות מנעו ממנה להיפגש עם עו"ד במשך עשרה ימים. היא עברה חקירות אינטנסיביות ושוחררה ב25 באוגוסט 2010.

מונא שעאר, בת 46 ממג'דל שאמס שברמת הגולן. נעצרה ב-25 ביולי 2010 ושוחררה ב-29 ביולי 2010.

בית מעצר קישון

עצירה משוחררת
פתחיה אלסויס,
בת 59 מרמאללה, נעצרה ב-17 ביולי 2010 כאשר היתה בבית הוריה בטולכרם. היא עברה חקירות ושוחררה באוגוסט 2010.

העמוד הראשי