נשים למען אסירות פוליטיות (נלא"פ)


דף מידע יוני 2006

כיום יש כ- 125 אסירות פוליטיות בבתי הכלא הישראלים: כ-110 בכלא השרון (תל מונד), והשאר בכלא נווה תרצה (רמלה) ובמתקני כליאה אחרים.

חשבונות הקנטינה

הנוהל בבתי הסוהר: לכל אסיר/ה יש חשבון קנטינה שהוא חשבון בבנק הדואר. האסירות/ים יכולות לקנות בקנטינה אם הופקד כסף בחשבון הקנטינה שלהן (ע"י משפחה, חברים, תומכים). לאחרונה, אחרי הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית, רשויות ישראליות חסמו חשבונות קנטינה רבים של אסירות ואסירים פוליטיים. כתוצאה מכך אין אפשרות להפקיד כסף בחשבונות קנטינה אלה, ואסירות ואסירים רבים, בעלי החשבונות החסומים, אינם יכולים לקנות בקנטינה. האסירות/ים חייבות לקנות בקנטינה את כל מוצרי הניקיון ובנוסף לכך, בשנים האחרונות, איכות וכמות האוכל בבתי הסוהר התדרדרו במידה כזו שהאסירות והאסירים צריכים לרכוש בקנטינה מוצרי מזון בסיסיים.
נלא"פ בשיתוף עם האגודה לזכויות האזרח, שלחה מכתב מחאה, לשירות בתי הסוהר והתשובה שהגיעה היא: שזו החלטה של בנק הדואר, בנימוק לא לעבור על החוק לאיסור מימון "טרור".

כלא השרון (תל מונד)

שביתת הרעב של האסירות הפוליטיות

אמנה מונה, נסרין אבו זינה, עביר עמרו, לילה בוכרי ותהאני ח'ליל
, הועברו לאגף ההפרדה בכלא נווה תרצה (רמלה) כעונש על "חריגה מהנהלים" בכלא השרון. על אמנה מונא גם הוטל קנס של 450 ש"ח ואיסור ביקורי משפחה למשך חודש ימים.
במחאה, האסירות באגף (אגף 11 כ- 60 אסירות) פתחו בשביתת רעב ב- 11 ביוני 2006 בדרישה להחזיר את חמש האסירות שהועברו לנווה תרצה. כעונש, הנהלת הכלא הוציאה מתאי האסירות את הטלביזיות, הרדיו וכל מכשירי החשמל ששייכים לאסירות ואסרו על ביקורי משפחות. האסירות הפסיקו את שביתת הרעב ב- 21 ביוני, לאחר שחמש האסירות הוחזרו לכלא השרון.

טיפולי שיניים מוזנחים לגמרי. האסירות צריכות לחכות חודשים לרופא שיניים והטיפול השכיח ביותר שהן מקבלות הוא עקירת שיניים. האסירות התלוננו על כך לרשויות הכלא אבל ללא הועיל.

מנאל גאנם , בת 30 ממחנה הפליטים טולכרם. ב- 11 במאי 2006, הופרד ממנה בנה, נור בן השנתיים וחצי, ששהה בכלא מאז שנולד. כעת הוא עם המשפחה במחנה הפליטים בטולכרם.
אודות מנאל גאנם

עטאף עליאן בת 42, עצירה מנהלית מרמאללה, אם לבת 19 חודשים, אשר נמצאת איתה. ב- 26 באפריל 2006, משרד הביטחון הוציא צו להאריך מעצרה המינהלי בארבעה חודשים. בעקבות עתירה שהגישו העו"ד של עטאף מחמוד עמארה ועו"ד תמר פלג, הצו קוצר לשלושה חודשים. ב- 12 ביוני היא הועברה חזרה לכלא השרון.
אודות עטאף עליאן

סמר סביח , בת 22 מטולכרם, ילדה את בנה בראא ב- 30 באפריל 2006 בבית חולים מאיר בכפר סבא. לאף אחת ואחד מבני משפחתה של סמר לא הותר לבקרה בבית החולים. לאחותה ניתן אישור ע"י הנהלת הכלא אבל הצבא הישראלי לא נתן לה אישור מעבר. העו"ד של נלא"פ תגריד ג'השאן ביקשה אישור לבקר את סמר בבית החולים אך רשויות הכלא סרבו.

אסירות חדשות

שירין מסאלמה מבית לחם. בעלה נרצח ע"י הצבא הישראלי.
אסראא אבו ח'ליל בת 22. אחותה פטמה אבו ח'ליל , נעצרה ביחד איתה ושוחררה אחרי מספר ימים.
רנייה ברמאקי מבורין, איזור שכם.

שיחרורים

סהאם אלחיח מחברון , נעצרה ב- 27 ביוני 2005 ושוחררה במאי 2006.
ביאן אלאחד'ר , בת 20, מחברות, נעצרה ב- 3 בספטמבר 2004 ושוחררה ב- 7 ביוני 2006.
אמל מחמוד , ממג'דל שמס שברמת הגולן,נעצרה ב- 20 באפריל 2001 ושוחררה ב- 8 ביוני 2006.
סאידה זיוד , בת 31, מסילה חרטיה שבאיזור ג'נין, נעצרה ב- 21 בספמבר 2004 ושוחררה ב- 15 ביוני 2006.

כלא נווה תרצה (רמלה)

למרות שרשויות הכלא הצהירו בפני בית המשפט שאין כל מניעה מצידם שהעו"ד של נלא"פ תגריד ג'השאן תבקר את טלי פחימה הם עדיין מערימים קשיים על קיום ביקורים אלה.

העמוד הראשי