נשים למען אסירות פוליטיות (נלא"פ)


דף מידע - דצמבר
2015
השבועות האחרונים התאפיינו בהתקוממות עממית של החברה הפלסטינית משני צידי הקו הירוק וכן בדיכוי רחב היקף מצד השלטונות. בין שאר צעדי הדיכוי אנו עדים למעצרים המוניים – כולל של נשים. בדו"ח זה יוזכרו מספר נקודות שאמורות להדליק נורות אזהרה.

תנאי הנסיעה לבתי המשפט/מכלא לכלא

תנאי הנסיעה לבית המשפט או מכלא לכלא קשים ומשפילים. מכוניות להובלת אסירים יוצאות באופן סדיר מקומפלקס בתי הכלא בשעות הבוקר המוקדמות, מפזרות אסירים אל בתי המשפט, מרכזי החקירה ובתי כלא/מעצר אחרים ומחזירות אותם לבית הכלא בערב באופן מרוכז. כלומר, האסירות/עצורות המובאות לבתי משפט או מועברות מכלא לכלא יוצאות מהכלא ב"פוסטה" (המכונית להובלת אסירים/ות נקראת "פוסטה") שיוצאת לפנות בוקר ומוחזרות בערב ואף בלילה – לפעמים אפילו בשעה 22:00 או 23:00 בלילה.

הנשים מוחזקות, בדרך כלל, בתוך ה"פוסטה" לא רק בזמן הנסיעה אלא גם בציפייה לדיונים או אחרי סיום הדיונים. ב"פוסטה" הנשים מוחזקות בתאים קטנים, "תאי הפרדה",ללא חלונות וללא איוורור, בהם יש מקום לשתיים או לשלוש אסירות (תלוי בתא). התא מחניק (אם הסוהרים החליטו שלא להפעיל מיזוג) או קפוא (במידה והמיזוג מופעל), אין אפשרות לזוז ולהזיז את הרגליים וצריך לשבת ברגליים מקופלות כל הזמן.

האסירות מוחזקות במכוניות האסירים כשהן כבולות בידיהן וברגליהן. פעמים רבות הסוהרים מהדקים את האזיקים בידיים באופן מכאיב, אך האזיקים ברגליים מכאיבים תמיד עם כל תנועה. כמו כן האסירות תלויות ברצונה הטוב של סוהרת הליווי בכדי לצאת לשירותים, דבר שהופך את העניין לכמעט בלתי אפשרי.

התאים בבית המשפט, בתוך הקו הירוק, צרים ומלוכלכים מאוד. ברז מי השתייה נמצא בתוך השירותים (המלוכלכים) אשר נמצאים בתא. פעמים רבות אסירות ועצורות מוחזקות בתא שבו אין שירותים/ברז מים בתא, ואז היכולת לשתות או לצאת לשירותים תלויים ברצונה הטוב ובזמינותה של סוהרת "נחשון" (היחידה של השב"ס האחראית על הסעות אלה). התאים קרים מאוד ומחניקים במיוחד בחורף.

בחינות התווג'יהי (סיום בית הספר התיכון ברשות הפלסטינית)

כיום הבחינות מנוהלות בתוך בתי הכלא על ידי האסירות/ים עצמם ובתנאי שיהיו לפחות שני אסירות/ים בעלי תואר אקדמי ראשון שישמשו כמשגיחי בחינות. השנה אורגנו הבחינות של האסירות הפוליטיות ע"י חברת פרלמנט הרשות הפלסטינית ח'אלדה ג'ראר ביחד עם האסירה מונא קעדאן. מספר אסירות ניגשו לבחינות ואף הצליחו להשיג תעודת תווג'יהי שמאפשרת להמשיך בלימודים אקדמאיים.

מעצרי מנע

קבוצות אקטיביסטים צעירים (אלחראכ אלשבאבי) בתוך הקו הירוק קראו להפגנת מחאה בנצרת ב-8.10.2015. ביום שקדם להפגנה, ב-7.10 נעצרו ב"מעצרי מנע" 9 אנשים שמספרי הטלפון שלהם הופיעו בהזמנות כאנשי קשר לרישום להסעות להפגנה, ביניהן 4 נשים (קטינה אחת ו-3 נשים בשנות ה-20 לחייהן).

הקטינה ר. ש. שוחררה למחרת בבוקר למעצר בית. שלוש הנשים: עדן טאטור מיפו, לובנא תומא מכפר יאסיף וסמר עזאיזה מנצרת הוחזקו בבית המעצר קישון. ערעור למחוזי בדרישה לשחררן נדחה מאחר ובית המשפט "השתכנע" כי יש מקום לחשד כי הנשים "הסיתו לאלימות ולטרור" בכך שבהזמנה להפגנה בפייסבוק הופיעה הצעה למפגינים להצטייד בבצל (אשר משמש לטיפול בנפגעי גז מדמיע). הן שוחררו ב- 11.10.2015.

מעצרי קטינות

שתי קטינות ש. (15). וס. (14) מנצרת נעצרו באלימות בהפגנה בעיר ב-8.10.15 והוחזקו בבית המעצר קישון. יש להעיר כאן כי בבית המעצר קישון ישנם 2 תאים בלבד באגף הנשים הפליליות ואין אגף נפרד לקטינות, כך הקטינות הוחזקו בתא נפרד באגף הקטינים (הנערים). כנגד הקטינות הוגש כתב אישום והתביעה ביקשה להשאירן במעצר עד תום ההליכים. הן שוחררו בתנאים מגבילים ב-16.10.2015, אחרי 8 ימי מעצר.

מעצרים בשל התבטאות ברשתות החברתיות/SMS

לפחות 4 נשים וקטינות פלסטיניות אזרחיות ישראל נעצרו מאז תחילת אוקטובר בשל התבטאויות בפייסבוק וב-SMS בחשד ל"הסתה לאלימות".

ר.מ., צעירה בת 21 מעכו נעצרה ב-10.10.2015 ללילה בשל פוסט בו תמונת יד מדממת מועכת חוטי תייל ולידה הכיתוב "אמשיך להתקומם עד פעימת הדופק האחרונה בעורקי".

ד.ט.מאזור נצרת נעצרה ב-11.10.2015 מביתה בשל פרסומים ברשתות החברתיות.

מעצר נשים שהוחשדו בנסיונות פיגוע נורו ונפצעו ע"י חיילים ו/או אזרחים

אסראא עאבד, אם ל-3 מנצרת וסטודנטית לתואר שני בהנדסה גנטית בטכניון, ב 6 באוקטובר 2015 נורתה ונפגעה ע"י חיילים ומאבטחים בתחנה המרכזית בעפולה ואושפזה לטיפול. ב-29.10.2015 הוגש נגדה כתב אישום. ביום 5/11/2015 שוחררה למעצר בית.

שורוק דויאת, סטודנטית באוניברסיטת בית לחם נעצרה ביום 7/10/2015 בירושלים נפצעה בזמן המעצר. אושפזה ונותחה בבית חולים הדסה בירושלים אחרי שלשה ימים היא הועברה לכלא השרון.

לפי דיווח הרשות הפלסטינית לענייני אסירים שלוש עצורות נוספות נפצעו בעת מעצרן והיה צורך לאשפז אותן לטיפול: אסראא אלג'עאביס ושתי קטינות נוספות : נ.א. ו- מ.ב

מעצרים כעונש בעקבות השתתפות בהפגנה

מעל 10 נשים בתוך שטחי הקו הירוק, חלקן קטינות, נעצרו בעקבות השתתפות בהפגנות – מהן משמרות מחאה שקטות. בכל המקרים הנשים כמעט ולא נחקרו, הוחזקו כ-20 שעות במעצר, כולל שהייה בבית מעצר בשעות הלילה, ואח"כ שוחררו מבלי שהובאו בפני שופט.

העצורות התלוננו על יחס משפיל, כולל חיפוש בעירום בפני עצירות אחרות. מעצירה דתייה ששערה כוסה בכאפייה נלקח כיסוי הראש שלה בטענה שאין להכניס כאפייות לכלא ולא ניתן לה כיסוי ראש חליפי. לפחות אחת העצורות הוכתה בעת מעצרה ונזקקה לטיפול רפואי בבית חולים.

מעצר מינהלי

מעצר מינהלי הוא מעצר ללא כתב אישום והליך משפטי המבוסס בדרך כלל על חומר מודיעיני חסוי. ניתן לחזור ולהאריך את הצו ללא הגבלת זמן. בית המשפט צריך לאשר את הצו המנהלי על מנת לתת לו תוקף חוקי. ידוע כי בתי המשפט ברוב רובם של המקרים מאשרים את הצווים הללו.

א.ח., פלסטינית אזרחית מדינת ישראל, נעצרה ב- 5 באוקטובר 2015. ב- 13 באוקטובר הורה שר הביטחון על מעצרה המינהלי למשך שלושה חודשים. ב- 3 בנובמבר 2015 בית משפט העליון דחה את ערעורה על צו המעצר המינהלי.

ג'ורין קדח, סטודנטית משקבא שבאזור רמאללה נעצרה ב- 28 באוקטובר 2015. ב-2 בנובמבר 2015 הוצא נגדה צו מעצר מינהלי לשלושה חודשים.

על פי דיווח אחרון של הרשות הפלסטינית לענייני אסירים ישנן כיום 39 אסירות ועצורות בבתי כלא ובבתי מעצר כאשר מתוכן אחת בבית חולים.

שלוש עצורות קטינות בבית מעצר שקמה באשקלון: ג.ע., נ.א. ו-מ. ב. היועצת המשפטית של נלא"פ נפגשה מספר פעמים עם הקטינות אשר מסרו לה על תנאי כליאה מחרידים של הקטינות באגף של גברים פליליים.

יצויין כי היועצת המשפטית שמרה על קשר יום יומי עם משפחות הקטינות ומסרה להן בפירוט על הצעדים שהעמותה נוקטת למעקב אחרי ענייני הקטינות והתייעצה אתן.
בעקבות מכתבים ששלחה היועצת המשפטית של נלא"פ לשב"ס שלוש הקטינות הועברו ב-20 בנובמבר 2015 לכלא נווה תרצה. ובהמשך לכך ב-2 בדצמבר 2015 הועברו שתי הקטינות נ.א. ו-מ. ב., לכלא השרון. הקטינה ג.ע. הושארה בכלא נווה תרצה יחד עם שתי קטינות חדשות ס. ס. ו-נ. ע.

עם העלייה במספר העצורות הפוליטיות, ישנה גם עלייה במספר הקטינות שנעצרות. בגלל חוסר מקום בכלא השרון הקטינות מועברות ממקום למקום. שב"ס מזה כמה שבועות הכין תכנית לפתיחת אגף נוסף לאסירות בכלא דמון וביום 7 בדצמבר 2015 הועברו 6 עצירות לאגף שנפתח בכלא דמון.

היו כל כך הרבה אירועים בחודשיים האחרונים עד שלא הצלחנו לעקוב אחרי כולם. בכל זאת החלטנו לפרסם את דף המידע. נעשה מאמץ מיוחד לפרסם דף מידע נוסף בקרוב.העמוד הראשי