נשים למען אסירות פוליטיות (נלא"פ)


דף מידע - אפריל 2012

היום יש שש אסירות פוליטיות בבתי הכלא הישראלים: 5 מוחזקות בכלא השרון (תל מונד) ואחת בבית המעצר אשקלון.

כלא השרון (תל מונד)

ב-25 במרץ 2012, כל האסירות הפוליטיות הועברו לאגף 2 שהיה אגף של עצירות הפליליות. רשויות הכלא הודיעו לאסירות הפוליטיות שכל העצירות הפליליות יועברו מאגף 2 לאגף אחר וכך היה במשך שבועיים.
אחרי שבועיים, רשויות הכלא העבירו בחזרה את העצירות הפליליות לאגף 2 שבו כאמור נמצאות גם האסירות הפוליטיות, למרות שיש מחיצה הן נמצאות באותו אגף דבר שגורם לקשיים רבים ולהרעה בתנאי האסירות הפוליטיות: מי שרוצה להגיע לתאי העצירות הפליליות עובר קרוב לתאי האסירות הפוליטיות כך שעצירות פליליות וסוהרים עוברים לידן יום ולילה. כאשר עצירה פלילית עוברת ליד תאיהן היא צועקת עליהן מילים גסות, מקללת אותן ובמיוחד מקללת את הדת והלאום שלהן. עפ"י תקנות שירות בתי הסוהר אסור להחזיק אסירים/ות או עצירים/ות פוליטיים ביחד עם אסירים/ות או עצירים/ות פליליים.
האסירות הפוליטיות חוששות שהתדרדרות נוספת בתנאיהם תגרם כתוצאה מתוכנית רשויות הכלא להחליף את מנהלת האגף ולמנות במקומה סוהרת שידועה ביחסה הרע לאסירות הפוליטיות. בעבר האסירות הגישו נגדה תלונות אשר בעקבותיהן סוהרת זו הועברה לאגף אחר. למרות האמור, רשויות הכלא מינו אותה למנהלת האגף בו הן מוחזקות. ב-12 באפריל 2012 האסירות הפוליטיות פתחו בצעדי מחאה והחזירו שלוש ארוחות. דרישותיהן: להיות באגף נפרד מהעצירות הפליליות ונגד מינוי המנהלת החדשה לאגף.
תאור אגף 2:
מורכב משני תאים לאסירות וחדר אחד שמשמש ככיתה. האגף היה מאוד מלוכלך וכאשר האסירות הפוליטיות הועברו אליו הן עבדו קשה וניקו את כל האגף. גם אחרי הניקיון הגדול התאים מלאים במקקים ועכברים. במסדרונות ובחצר האגף יש מצלמות. דבר שמאוד פוגע באסירות. חלקן לא יוצאות לחצר לשעת "טיול" לה הן זכאיות עפ"י התקנות, כי הן דתיות וגברים צופים במצלמות אלה. באגף בו הוחזקו קודם לא היו מצלמות.

ספרים עבודות יד, משחקים

רשויות הכלא ממשיכות, כמו בשלוש שנים האחרונות, למנוע מהאסירות הפוליטיות לקבל ספרים, חומרים לעבודות יד ומשחקים. כך רוב היום התעסוקה היחידה לאסירות היא לצפות בטלביזיה אשר רשויות הכלא מגבילות את הערוצים שניתן לצפות בהם.

עצירה חדשה

אינאס סעיד, בת 27 אם לשלושה, מחברון, נעצרה ב-14 במרץ 2012.

עצירות משוחררות

הנאא שלבי, בת 30, מבורקין שבאיזור ג'נין, נעצרה ב-16 בפברואר 2012 היתה עצירה מנהלית. אחרי ששבתה רעב במשך 43 ימים, ב-1 באפריל 2012 היא שוחררה בתנאים מגבילים: הרשויות הישראליות היתנו את שחרורה בגירושה לעזה למשך שלוש שנים. כעת היא מאושפזת בבית חולים "אלקודס" בעזה.

סג'אא אלעלמי, בת 18, מביטוניה שבאיזור רמאללה, נעצרה ב-9 בינואר 2012 ושוחררה ב-1 באפריל 2012 בערבות בסך 10,000 ₪ שהופקדה, וערבות נוספת של שני חותמים על סך 15,000 ₪ כל אחד.

בית מעצר אשקלון

עצירה חדשה

עולא הניה, בת 22, מאלבירה, סיימה לימודי תקשורת ומדעי המדינה באוניברסיטת בית לחם, נעצרה מביתה ב-26 במרץ 2012. מאז מעצרה היא עוברת חקירות בבית המעצר באשקלון.

עצירה משוחררת

אמאני חנדקג'י, בת 27 משכם, נעצרה ב-20 במרץ 2010 למשך עשרה ימים.

נשים בחקירת שב"כ

במשך החודש האחרון לפחות שלוש פעילות פוליטיות הוזמנו לחקירה בשב"כ.

סחר עבדו, מחיפה, פעילה למען פלסטין ולמען האסירות והאסירים הפוליטיים הפלסטינים הוזמנה לחקירת שב"כ. לחוקר היה תיק עבה שהסתמך על דברים שכתבה או העבירה לפייסבוק. בסיום החקירה החוקר אמר לה שהסיבה היחידה שהוא משחרר אותה היא כי הוא לא רוצה לעצור אותה לשנה אחת בלבד, זה נראה לו פחות מדי בשבילה. כמו כן הוא הוסיף ואמר שאמיר מח'ול (אסיר פוליטי שנשפט ל-9 שנים) מחכה לה וכפי שהוא הודה גם היא תודה וכמוהו גם היא תהיה אסירה במשך שנים. לראיון עם סחר עבדו

ליהי רוטשילד, מתל אביב, פעילת שמאל, נלקחה לחקירה בשדה התעופה עם שובה מביקור בחו"ל. היא נחקרה על פעילויות פוליטיות שונות.

נ. פעילת שמאל, הוזמנה לחקירה בשב"כ. גם היא נחקרה על פעילויות פוליטיות שונות. לראיון עם ליהי רוטשילד ונ'

העמוד הראשי