נשים למען אסירות פוליטיות (נלא"פ)


דף מידע - פברואר 2007

כיום יש כ-120 אסירות פוליטיות בבתי הכלא הישראלים. כ- 105 בכלא השרון (תל מונד), השאר: בכלא נווה תרצה (רמלה), בבית מעצר קישון (ג'למה) ומספר אסירות במתקני כליאה שונים.

המדיניות של העברת האסירות מכלא לכלא נמשכת. כמו בעבר, רשויות הכלא לא מדווחות למשפחות האסירות או לעורכי הדין על ההעברה.

ביקורי משפחה . יש הרבה אסירות שרשויות בתי הסוהר או הצבא הישראלי מונעים מכל בני משפחתן מלבקר בכלא. לדוגמה: שירין אלשיח' ח'ליל שנעצרה ב-13/7/2003, רפקה אלג'עברי שנעצרה 8/2006 – אף אחד או אחת מבני משפחותיהן לא קיבל אישור לבקר אותן, עטאף עליאן שנעצרה ב-22/12/2005, רק אמה קיבלה אישור וגם זה רק פעם אחת.

מכתבים. בחודשים האחרונים כמעט ולא מגיעים מכתבים לאסירות. בדרך כלל, לא רק בחודשים האחרונים, המכתבים ממשפחותיהן מגיעים אחרי שלושה חודשים. המכתבים מחו"ל לעיתים מגיעים אחרי הרבה זמן ולפעמים אינם מגיעים לאסירות.

חשבונות הקנטינה . השלטונות הישראלים פתחו את כל חשבונות הקנטינה של האסירות והאסירים הפוליטיים, אבל הגבילו את הסכום שמותר להפקיד בכל חשבון. בגלל המצב הכלכלי הגרוע, חשבונות הקנטינה כמעט ריקים. האסירות/ים חייבות לקנות בקנטינה את כל מוצרי הניקיון ובנוסף לכך, בשנים האחרונות, איכות וכמות האוכל בבתי הסוהר התדרדרו במידה כזו שהאסירות והאסירים צריכים לרכוש בקנטינה מוצרי מזון בסיסיים.

כלא השרון (תל מונד)

לאסירות אין מספיק שמיכות לחורף ואין חימום בתאים.
הצלב האדום הבינלאומי ביקר את האסירות הפוליטיות והביא להן: מילונים, טרינינגים, גרביים ומשחקי ספורט.
סונא אלראעי . ביקשה לקבל טיפול רפואי ממומחה מחוץ לכלא ורשויות הכלא סרבו.
רוידה עויג'את גורשה לירדן ב- 29 בינואר 2007. אזרחית ירדנית, נעצרה בתחילת אוגוסט 2006 יחד עם בעלה. יותר משש שנים היא גרה בגדה המערבית עם בעלה, שמחזיק בתעודת זהות של הגדה המערבית, ועם בנה שהוא היום בן שש. בתחילת ספטמבר, כחודש אחרי מעצרה, מדינת ישראל ניסתה לגרש אותה לירדן, אבל מכיוון שדרכונה לא היה בתוקף, הגרוש לא התאפשר, והחזירו אותה לכלא השרון. לפני שש שנים היא הגישה בקשה לאיחוד משפחות, כלומר לקבל מעמד חוקי כדי להישאר עם בעלה בגדה המערבית, אבל מדינת ישראל עד היום לא שלחה תשובה לבקשתה. עורך דינה עתר לבג"ץ נגד הגירוש. בג"ץ דחה את העתירה ואישר את צו הגירוש.
נסרין אבו זינה , בת 19 מטולכרם וראויה אלשיח' , בת 21 ממחנה הפליטים טולכרם, נשפטו לאחרונה לשלושה חודשי מאסר נוספים וחמש עשרה חודשים על תנאי, באשמה שתקפו שתי סוהרות לפני כחצי שנה. עביר עמרו, בת 24 מדורא שבאיזור חברון, נמצאת בהפרדה כבר יותר מחודש.

אסירות חדשות בכלא השרון
ח'ולה , מג'אמעין שבאיזור שכם: לפי בקשתה, ביתה בת השמונה חודשים, ע'אדה, הובאה אליה. התינוקת היתה חולה והועברה לבי"ח לשלושה ימים. ח'ולה, ששהתה עימה בבית החולים היתה כל אותו הזמן אזוקה ברגליה.
היאם אלבאיד , לאחר שנעצרה הוחזקה במגרש הרוסים בתנאים קשים מאוד ובמחאה שבתה רעב. ב- 22/1/2007 הועברה לכלא השרון.
איאת אלדבאבבסה בת 15 מחברון.
רובא אלתליד , בת 20, סטודנטית באוניברסיטת אלנג'אח
אישה מירושלים שנמצאת בהפרדה .

כלא נווה תרצה (רמלה)

כיום יש ארבע אסירות פוליטיות בנווה תרצה.
התאים של האסירות הפוליטיות סמוכים לאלה של האסירות הפליליות אשר צועקות עליהן ומקללות אותן ואף מאיימות לשפוך עליהן מים רותחים. פעמים מספר האסירות הפוליטיות לא יצאו לחצר בשעת ה"טיול" מפחד הפליליות.
אמנה מונא בת 29 מירושלים. ב- 22/1/2007 הועברה מבית מעצר קישון (ג'למה) לנווה תרצה (רמלה). היא מוחזקת בהפרדה יותר מחמישה חודשים. היא נמצאת 23 שעות ביממה בתא קטן מאוד (2מX' 2.5מ') ונאסר עליה לפגוש אסירות אחרות. עורכת הדין של נלא"פ תגריד ג'השאן לקחה ממנה תצהיר על תנאי מעצרה כולל ההפרדה.
עאישה עבאיאת וסנאא עמרו הועברו לנווה תרצה (רמלה) לפני חודש. הן אינן יודעות מתי יוחזרו לכלא השרון (תל מונד).

בית מעצר קישון (ג'למה)

נסרין אבו זינה בת 19 מטולכרם האלה ג'אבר , בת 27 ממחנה הפליטים ג'נין, הועברו שוב מכלא נווה תרצה לקישון (ג'למה). כיום יש חמש אסירות פוליטיות בבית מעצר קישון (ג'למה) שבאופן קבוע מועברות מבית כלא אחד לאחר. משפחותיהן אינן יכולות לבקר אותן כי לא ידוע להן באיזה כלא הן מוחזקות.

כלא צבאי

הדס עמית, בת 19נשפטה ב-18/2/2007 ל-21 ימי מאסר נוספים על סרוב לשרת בצבא הישראלי. זוהי תקופת המאסר החמישית ברציפות, בסה"כ היא נשפטה ל-73 ימים.

העמוד הראשי